Anestezi Kullanılmasının Sebebleri

Anestezi Kullanılmasının Sebebleri

Anestezi Nedir ve niçin kullanılır?


İnsan aglıcı için, Ameliyatın güvenli ve sağlıklı olabilmesi, hasta kişinin işlem esnasında ağrı duymaması ve cerrahın daha  rahat çalışabilmesi için, ilaç kullanılarak hastanın vücudunun uyuşturulması anestezi olarak tanımlanmasıdır. Sizlere 3 türü olan anesteziye dair bilgileri paylaşıyoruz.Keyifle okuyagınız kısa ama anlaşılır en sade bilgilendirmeye dair makalemiz sizinle.

Anestezinin üç türü var

Genel anestezide tüm vücut uyuşturulur ve hastanın bilinci kapanır. Vücudun belden aşağısını, kol ya da bacak gibi belli bir bölgesini uyuşturma işlemine ise bölgesel anestezi denilir. Bu yöntemde ise hastanın bilinci açık iken girişim yapılır. Uygulama, genellikle ilacın sinir bölgesine yakın bir yere enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir.

Lokal anestezi de daha küçük bir bölgenin uyuşturulmasıyla yapılır. Örneğin benlerin alınması gibi küçük işlemlerde bu yöntem uygulanır. Anestezi, sezaryen ya da normal doğum, kasık fıtığı, idrar kesesi ve anal bölge ameliyatları ile kalça-diz protezleri ve varikosel cerrahisinde tercih edilir. Kısacası göbek deliğinin altında yapılacak her türlü cerrahi işlemde anestezi kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sohbet | sohbet odaları | sohbet siteleri |