Canlı bombayı nasıl tanırsınız?

Canlı bombayı nasıl tanırsınız?

İstanbul’un en çok endişe edilen yerlerinde Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nde canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Korkuyoruz, endişeliyiz… Ancak bu tür saldırılar için hazırlıklı olmakta yarar var. Bu yüzden canlı bombalar hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemli. Güvenlik birimlerine yardımcı olabilir, sizinkiyle birlikte pek çok kişinin hayatını da kurtarabilirsiniz.

Ancak intihar bombacıları her zaman tek bir ırk, inanç ya da cinsiyette olmuyor. Her boyda, şekilde ve kılık değiştirerek ortaya çıkıyorlar.

Peki onları nasıl tanıyacağız?

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, sokaktaki vatandaş için intihar bombacısını tanıma rehberi hazırladı.

UYUMSUZ GİYİM TARZI: Aşırı bol giysiler, patlayıcı dolu intihar yeleğinin gizlenmesine yardım eder. İlkbaharda ya da yaz mevsiminde, bir kişinin kalın bir palto, mont giymesi bir işaret olabilir. Hiç kar yağışı görülmeyen bir şehirde yaşıyorsanız bu durum ciddi bir işarettir.

ROBOT GİBİ YÜRÜRLER: Bombacılar fazladan yaklaşık 18 kilogramlık bir ağırlık taşıdıkları için robot gibi yürürler. Ayrıca çoğu bombacı hedefine yönelmeden önce uyuşturucu almaktadır. Hem fazla yük nedeniyle hem kafası iyi olduğundan ya da her iki nedenle intihar bombacılarının yürüyüşü tuhaftır.

TEDİRGİNLİK, TERLEME, TİKLER, SİNİRLİ DAVRANIŞLAR: Bu insanlar hayatlarının son anlarını yaşamaktadır. Acı duyma korkusu içinde zihinleri uyuşturulmuş haldedir. Davranış nedeni artık önemli değildir. Ölmek üzeredir, ölümün yaklaşmakta olduğunu görür ve daha önce kesinlikle böyle bir şey yapmamıştır. Stres gözle görülür.

HIZLI NEFES ALIP VERİRLER: Bombacı nefes nefese kalır, hızlı nefes alıp verir. Nefesini kontrol etmeye de çalışmaz.

DİK BAKIŞLAR: İntihar bombacıları bir hedefe kilitlenmiş şekilde dimdik karşıya bakarlar. Belki tünel görüşü yüzünden, belki her şeyi bırakıp yaratıcısı ile karşılaşmak üzere oluşundan. Kendilerini patlatmadan önce alınan tüm görüntülerde bombacıların tamamen aynı şekilde baktığı görülmektedir.

SON DUASINI EDER: İntihar bombacısı eylemini dini bir gerekçeyle yapıyorsa ölmeden önce dua okur. Hayatta kalan tüm görgü tanıkları, kızılca kıyamet kopmadan önce bombacıların görünür dudak hareketleriyle sürekli bir dua mırıldandıklarını söylüyor.

BÜYÜK BİR ÇANTA TAŞIRLAR: Taze dinamit, özel olarak hazırlanması gereken patlayıcı kapsüllerden oluşan stabil bir patlayıcıdır. Bu kapsüller, bir elektrik kaynağı ve bir düğmeye kablolarla bağlanmıştır. Bu işi yapacak dokuz voltluk bir pil ya da geniş kare bir pille birlikte tüm bunları cepte taşımak çok ağır olacaktır, bu nedenle bir çanta gereklidir. Canlı bombalar bu yüzden çanta taşır.

ELLERİNİ GİZLERLER: Bu kişilerin ellerini göremezsiniz. Eğer bir kişinin elleri sürekli çantanın içindeyse bir düğmeye basmak için bekliyordur. İlk başlarda, intihar bombacılarının kolları iki yandan sımsıkı sarılarak tutulur, düğmeye basmaları engellenirdi. Artık bombacılar ellerini çanta içinde profesyonelce tutmayı öğrendiler. Hatta yeni ve daha basit düzenekler geliştirdiler. Canlı bombalar, artık uzaktan kumanda ile de patlatılabiliyor.

YENİ KESİLMİŞ SAKALLAR: Bombacı erkekse ve dini bir gerekçe ile bu eylemi yapıyorsa kalabalıkta fark edilmemesi için sakalları kesilir. Bu onları ele verir. Uzun süre sakalı olan birisi sakalını kestiğinde bu hemen belli olur. Çünkü sakallarını tıraş ettiklerinde sakalın olması gereken yerde daha açık renkli bir ten rengi kalıyor. Yüzün alt kısmı soluk oluyor çünkü bir kez bile güneş ışığına maruz kalmamış.

GÜZEL KOKU SÜRERLER: Dini bir gerekçeyle eylem yapan canlı bombaların genellikle güzel kokular sürdüğü gözlemlenmiş. Batılılar, cennete gideceğini düşünen eylemcinin yaratıcının karşısına güzel kokularla çıkmak istediği için bunu yaptığını düşünüyor. Tabii bu kokular trend olmuş ünlü markaların parfümleri değildir. Bunlar esans ya da hacı yağı temalı kokulardır.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, canlı bombayla karşılaşırsak kendimizi güvenlik güçlerinin yerine koymamamız gerektiğini vurgulayarak şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Önerebileceğim en iyi şey oradan yavaşça uzaklaşıp kendinizle şüpheli arasına tercihen bir bina girdikten sonra güvenlik güçlerini arayarak şüpheli görünen bir kişi ihbarında bulunmak olmalı.

Bir kişi hakkında karar vermek zor olsa da kesinlikle yetkililere haber vermek gerekir. İçgüdülerinize güvenmeli ve bunu yapmalısınız. Asılsız ihbar yapmış olma durumuna düşmekten çekinmeyin. Onlarca kişinin hayatı sizin ihbarınızla kurtulabilir. Sonra da mümkün olduğunca hızlı bir şekilde o kişiden uzaklaşın. Eğer cep telefonunuz ya da fotoğraf makineniz varsa fark ettirmeden fotoğrafını ya da videosunu çekmeye çalışın. Yandan ya da arkadan da olsa çekin.”

Türkiyenin en iyi ircd hosting firması olan Www.SekerHosting.com ‘ irc hosting sponsorlugu için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir