Damatlık Modelleri

DAMATLIK

Damadın hazırlığı gelin hazırlıgı gibi aslında çok önemlidir.. Evlenirken, damadın hazırlığının daha pratik olduğu gibi bir kanı olmasına rağmen, damatlık seçiminin de en az gelinlik seçimi kadar özen istediğini yumurta kapıya dayandıgında daha iyi anlayacaksınız.. Çünkü damatsız gelin olmaz degil mi 🙂
Damatlık seçiminiz smokin veya bir takım elbise  tercih edilmektedir. Takım elbise de renk seçimi genelde siyahtan yana olmasına rağmen, gri, krem ve lacivert renkli damatlıklara daha cok rastlanır.

Küçük bir hatırlatma yapmazsak olmaz Damatlık seçimi yaparken gelinlik modeli ile de bir uyum içerisinde olması gerektigini aklınızdan cıkarmayın.Gelinin yanında sırıtmamak gerekir degil mi.

Damatlık içine, normal beyaz bir gömlek en cok tercih edilen renktir. yanına canlı renkte bir kravat ile ideal  bir  takım olusturabilir. Dilerseniz Atatürk yaka beyaz bir gömlek ve İngiliz tarzı kısa bir kravat ile de oldukça şık bir görünüm sahibi olabilirsiniz. veya papyonda uygun olabilir. İki alternatif örnegimizde de üzerine giyilebilecek yelek tamamlayıcı olabilir.Aklınızın bir ucunda olması gerekiyor 😉
Damatlık diktirilecekse, terziden en az 2 ay önceden randevu alınmalıdır. Hazır bir damatlık alınacaksa da 1 ay önceden bakılmalıdır. Hazır almak zaman kazandıracak olsa da üzerinde gerekli düzeltmelere ihtiyac duyulabilir.

TEK TEK DAMATLIK

CEKET: Şal yaka, kruvaze veya tek sıra düğmeli bir ceket giyilebilir. Ceketin bedene tam olarak uyması smokinin daha şık durmasını sağlar. Omuzlar dar veya fazla geniş olmamalıdır.
PANTOLON: Pantolonun paçaları, ayak bileğinden beş santim kadar aşağıya kadar ayarlanmalı. Paçalar, ayakkabının üst kısmına değebilmeli ve hareketlerinizi kısıtlayacak kadar dar yaptırılmamalıdır.
GÖMLEK: Pileli gömlek, smokinin içine en çok tercih edilen gömlek türüdür. Ancak düz beyaz, kemik rengi ya da beyaz üzerine işlemeli bir gömlek de tercih edilebilirsiniz.
KOL DÜĞMELERİ: Kol düğmeleri damatlığa uygun olarak seçilmelidir. Değişik motiflerde kol düğmeleri takılabilir. Kol düğmeleri kumaş değil; altın, gümüş, veya metal olmalıdır.
YAKA VE KRAVAT: Smokini tamamlamak için aynı kumaştan yapılmış bir papyon takılmalıdır. Takım elbise seçilmişse, kıyafete uygun bir kravat tercih edilmelidir. Yakaya da kravata uygun bir mendil veya gelin buketinden küçük bir çiçek takılabilir.
KUŞAK: Pantolonun bir kuşakla tamamlanacaksa, kuşağın pilelerinin mutlaka içe dönük olması gerekir. Bu pileler arasına yapılacak olan gizli ceplerde anahtar, para gibi eşyalar, smokinin görüntüsünü bozmadan taşınabilir. Modern smokinlerde kuşak yerine, renkli pantolon askıları da kullanılabilmektedir.
YELEK: Kuşak ve pantolon askısı tercih edilmeyecekse, canlı bir yelek kullanılabilir. Böylece mütevazi bir smokin veya düz renk bir takım elbise bile çok şık ve modern görülebilir. Mağazalarda değişik renk ve motiflerde yelekler bulunabilir veya diktirilebilir.
AYAKKABILAR: Smokin için genellikle tercih edilen eskiden beri aşina olduğumuz siyah renk bağcıklı ayakkabılardır. Çorabın da pantolonla aynı renk olmasına dikkat edilmelidir. Gri renkli takım elbisede yine siyah renk ayakkabı, kemik tonlarında veya lacivert renk kıyafetlerde ise kumaşla aynı tonda ayakkabı uygun olur.

Bilinmesi Gereken Bizden Size Küçük Notlar;

– Damatlık alışverişinde ödeme genellikle gelinin ailesi tarafından yapılır.
– Ceket çıkarıldığında koyu renk bir gömlek teri daha çok belli eder.
– Damatlık aksesuarlar damadın kişiliğine ve tarzına uygun olmalıdır.
– Damatlık altına giyilen ayakkabı mokasen türü olmamalıdır.
– Damatlık pantolonunu boyu o gün giyilecek ayakkabıya göre ayarlanmalıdır.
– Damatlık elbisenin cepleri gereksiz şeylerle doldurulup şişirilmemelidir.
– Damatlık modeli sonradan kullanılabilir bir modelse ekonomik bir seçim yapılmış demektir.
– Damatlıkta alışılagelmiş renkleri seçmeyecekseniz gelinlikle olan uyumuna dikkat etmeyi unutmayınız.
– Damatlık, uygun bir takım elbisenin yakasına saten, yan dikişine çizgi ekletmekle de oluşturulabilir.


DAMATLARRIMIZIN DİĞER HAZIRLIKLARI
– Modelin birlikte seçilmesi koşuluyla, alyansları damadın alması adettir.
– Gelin arabasının süslenmesi için çiçekçiden randevu alınmalıdır.
– Düğün günü bahşişleri için zarf ve uygun miktarda paralar hazırlanmalıdır.
– Fotoğraf, video çekimi gibi konularla ilgili organizasyonlar yapmalıdır.
– Düğüne gönderilecek çiçekler için bir arkadaş görevlendirilebilir.
– Bekarlığa veda partisini de unutmamak lazım.
– Düğün hazırlıklarında birkaç arkadaşından yardım istemek damadın işini azaltabilir.
– Damat ailesinden ve yakınlarından düğüne kimlerin katılacağının listesini çıkartmalıdır.
– Damat balayı için planlar yapmalıdır. Rezervasyon, ulaşım gibi konular tabiki müstakbel damadın hazırlık listesinde.
– Gelinin hediyesini de unutmamalı. Bu hediye takı, saat gibi geleneksel bir seçim olabileceği gibi çok daha değişik bir hediye de seçmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir