Dogum Kontrolu

Doğum kontrolü hiç çocuk yapmamak anlamına gelmez. Doğum kontrolu ilişki sonrasında kadının hamile kalmaması için uygulanan siste bütünüdür.Birden Fazla dogum kontrol seçenegi bulunur.Doğum kontrolleri aile hekiminin gözetiminde yapılması partnerlerin saglıgına olacaktır.Bilinçsiz dogum kontrol seceneklerini uygulamak saglık acısından tehlikeli durumlar arzedebilir.


Eşler mutlu ve huzurlu bir yuva için mutlaka çocuk yapmalı ve o sevgiyi mutlaka tatmalıdırlar. Bu sebeple doğum kontrolü, bir ailenin istediği kadar çocuk yaptıktan sonra “ bu kadarı yeter” dediği veya evliliğin ilk zamanlarında herhangi bir nedenle çocuk yapmanın uygun olmadığı zamanlarda eşlerin başvuracağı bir yöntem olmalıdır.

Bilinmesi gereken  bir şeyi deginmeden geçmemek  gerekir. O ise,  hiçbir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz garantili değildir. Çeşitli doğum kontrolü yöntemleri vardır. Doğum kontrolü erkeklerin korunmasıyla yapılabileceği gibi kadının korunmasıyla da gerçekleşebilir.

Önemli olan erkeğin veya kadının korunması değil bilinçli bir doğum kontrolü uygulamaktır. Çünkü bilinçsizce yapılan doğum kontrolü özellikle kadınlarda ciddi sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple korunmaya karar vermiş olan eşler öncelikle doğum kontrol yöntemlerini bilmeli ve kendileri için en sağlıklı korunma yöntemini seçmelidirler.

DOĞUM KONTROLÜ ÇEŞİTLERİ

Bu yöntem bilinen en eski doğum kontrol yöntemidir. Erkek eşi ile birleştiği zaman tam meninin geleceği sırada çekilerek dışa boşalır. Dini literatürde buna “azl” denir ve caiz sayılır. Sağlık yönünden herhangi bir sakıncası yoktur. Yapılan bilimsel araştırmalarda dışa boşalma yöntemiyle korunan yüz aileden yirmisinin çocuk sahibi olduğunu göstermektedir.Sebebi ise boşalma sonrasında sperm kalıntıları varken ilişkiye devam edilmesidir.

TAKVİM USULÜ

 

Bu usul ile herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek kalmıyor. Takvim usulü ile korunmak için öncelikle kadının adet takvimini iyi bilmesi gerekir. Çünkü 28 günlük  adet periyodunda dört ayrı dönem bulunmaktadır. Eşler bu periyoda dikkat etmeli ve hamilelik olayının gerçekleşmeyeceği tehlikesiz günlerde ilişkiye girmelidirler.

1–6. günler kanamalı dönem. Bu dönemde kadın adet görüyordur, kesinlikle ilişkiye girilmez. Sağlık açısından sakıncalıdır ve dinen haramdır.

7–9. günler tehlikesiz birinci dönem. Bu dönemde ilişkiye girilebilir ve tehlikesizdir. Çünkü bu günlerde yumurtalıklar yeni yumurta üretmektedir.

10–17. günler, yumurtanın döllendiği yani hamilelik ihtimalinin bulunduğu dönem. Bu dönemde yumurtalar olgunlaşmıştır. İlişkiye girildiği takdirde çocuk yapma olasılığı yüksektir.

18–28. günler, tehlikesiz ikinci dönem. Bu dönemde de ilişkiye girilebilir. Yumurtalar bozulmaya başladığı için hamilelik olayı gerçekleşmez.

Eşler doğum kontrolü için yukarıdaki takvime dikkat ederlerse korunmuş olurlar. Takvim usulü ile korunurken önemli olan tehlikesiz dönemlerde ilişkiye girmektir.

SPERM ÖLDÜRÜCÜLER

Bir başka doğum kontrol yöntemi de spermleri öldürmek amacıyla köpük, merhem, tablet gibi kimyevi maddeler kullanmaktır. Bu maddeler rahim yoluna boşaltılır erkek üreme hücrelerini öldürerek yumurta ile buluşmasını önler.

 

Doğum kontrolünde birleşmenin hemen arkasından rahim yolunun basınçlı su ile yıkanması da yine kullanılan bir yöntemdir. Bu iş için imal edilmiş lavaj torbaları ve lavaj pompaları mevcuttur. Bu tekniğin de fazla garantisi olduğu söylenemez. Lavaj suyuna katılacak koruyucu bir madde her ne kadar korunma olasılığını artırsa da fazla garantisi yoktur.

PREZERVATİF

En çok başvurulan Doğum kontrolü yöntemlerinden birisi olan bu yöntem %100 korunma saglamaz elbette. Prezervatif erkek tarafından, birleşmeden hemen öncesinde, penis üzerine geçirilen plastik bir torbadır. Eczanelerde, marketlerde, sağlık ocaklarında kolaylıkla bulunabilir.

Bu yöntem öncekilere göre daha garantilidir ancak yırtılma ve sıyrılma gibi riskler de taşımaktadır. 

Bu tip prezervatiflerin bulunamaması halinde, rahim yoluna boşaltılacak bir sperm öldürücü ile birlikte de kullanılabilir…

 

RAHİM İÇİ ARAÇLAR

Rahim içi araçlar çok başvurulan bir doğum kontrol yöntemi değildir. Rahim içi araçları Diyafram ve spiraller olarak iki guruba ayrılabiliriz.

Rahim içi araçlar mekanik korunma araçları olduklarından hassas bünyelerde alerji ve kanamalara yol açabilmektedir.

Rahim içi araçlar doktor tarafından takılmaktadır. Hangi rahim içi araç kullanılacağına da yine doktor karar vermektedir. Belli bir süre kullanılıp daha sonra çıkarılabilirler. Rahim içi araçların en önemli yan etkisi rahim içinde yaraya neden olmasıdır.

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Doğum kontrol hapları değişik isimler altında imal edilmekte ve eczanelerde satılmaktadır. Haplar kadın tarafından kullanılır. Etkili bir korunma yöntemidir.

Etkili bir koruyucu olan doğum kontrol haplarının ne malasef tehlikeli yan etkileri bulunmaktadır.

Doğum kontrol hapları kullanmaması gereken kişiler ;

Karaciğeri bozuk veya yaralı olanlar.
Epilepsi hastalığı olanlar (sara nöbeti geçirenler)
Kalp hastalığı olanlar
Tiroit bezi (guatr) hastalığı olanlar
Yaşı otuz beşten yukarı olanlar
Emziren anneler
Migreni olanlar
Hamileliği kesinleşmiş olanlar
Ameliyat gerektiren hastalığı olanlar
Devamlı rahim akıntısı olanlar.
Adet düzesizliği olanlar
Hiç doğum yapmamış olanlar
Sigara ve alkol kullananlar
Agresif kişiler
Astımı olanlar, varisi olanlar, kansızlık çekenler
Böbrek hastalığı olanlar ve çok şişman olanlarda doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır.

 

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

 

Adet düzensizliği veya hiç adet görememe
Baş ağrısı, bunalım.
Rahim akıntıları
Göğüslerde şişlik ve ağrı
Kalp çarpıntısı, damar tıkanıklıkları
Kan basıncında artış
Yüzde görülen lekeler
Beyin kanaması ve felç riski
Böbrek rahatsızlıkları ve hazımsızlık
Safra kesesinde taşların ortaya çıkması, gibi oldukça riskli ve tehlikeli yan etkileri göz önüne alındığında doğum kontrol hapları uzak durulması gereken bir doğum kontrol yöntemidir.
Eğer illa ki bu yönteme başvurulacaksa mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeli ve rastgele doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir