Doğum kontrolun Faydaları

Aile planlamasının yararlarını; anne üzerinde, çocuk üzerinde ve toplum üzerinde olmak üzere 3 bölümde incelenmesi daha doğru bir teşhistir.işte size derledigimiz araştırmalar sonucunda kısaca yararları.

Doğum kontrolun Faydaları

Anne üzerindeki yararları

Çiftlerin iki gebelik arasındaki süreyi özgürce ve biçimli olarak planlamaları.
Gelişmekte olan ülkelerde tüm anne ölümlerinin yarısını oluşturduğu düşünülen düşüklerin önlenmesi.
Kadının ileri anne yaşından ve yüksek sayıda gebelikten kaynaklanan anne ölümlerinin azaltılması (bir kadının 20 yaşından önceki ve 35 yaşından sonraki gebelikleriyle 3. çocuktan sonraki ve 2 yıldan az aralıklı doğumları yüksek risk taşımaktadır).
Aile planlama merkezlerinin kurulması ve verilen hizmetlerin sonucu yüksek riskli gebeliklerin görülebileceği hastaların belirlenmesi.


Çocuk üzerindeki yararları

Çok genç ya da çok ileri yaşta çocuk sahibi olmayı azaltır.
Gebelik aralığını uzatır.
Çok sayıdaki doğumları azaltır.


Anne sağlığı için tehlikeli olan 18 yaşından önceki ve 35 yaşından sonraki doğumlar ile 2 yıldan az aralıklı doğumlar çocuk sağlığı yönünden de tehlikelidir. Anne yaşı arttıkça ölü doğum, düşük ve bebek ölümleri, annenin kırsal veya kentsel alanda gelişen veya sanayileşmiş ülkede yaşamasına bağlı olmaksızın artmaktadır. 30 yaşlarının sonlarına doğru doğum yapan kadınların bebeklerinde anomali riski de hızla yükselmektedir. Anne yaşıyla birlikte özellikle kalp defektleri, Down Sendromu, yarık damak ve yarık dudak olasılığı artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir