Ramazanda iftar ve Sahur vaktinde neler yenmeli

Ramazan ayı başlamasıyla birlikte 16-18 saat sürecek olan oruç bir ay boyunca devam edecek. Ramazan öncesi alış verişlerimiz ile ramazan heyecanı günlerce önce başladı. Sahur ve iftar vakitlerinde sofralarımız ramazanın bereketiyle şenlenecek.Fakat Oruçla birlikte vucudmuz su kayıpları yaşayacak, dikkat etmessek ramazan sonu vucudumuz kilo alımı ile çirkin göbek kaslarına sahip olabilir 😉

işte bu sebeble sizler için ramazan ayında iftar ve sahur vakitlerinde nelere dikkat edilmesi konusunda mini bir çaısma hazırladık.

Diyet denince akla gelecek uzmanlardan birinci sırada bilindigi üzere Prof. Dr. Canan Karatay ‘dır.Bu Sebeble Canan Hocamızın önerilerinden bir derleme hazırladık.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, uzun süren oruç süresi nedeniyle önemli bilgiler verdi.

Havanın sıcak olması nedeniyle susuzluğun probleminin yaşanacağına belirten degerli diyetisyen uzmanı ve hocamız Canan Karatay, mutlaka tüketilmesi gerekenleri basın yayın yolu ile bilgiler sundu.

Sahura kalkmadan oruç tutulmasının sağlığa zararlı olduğuna değinen Karatay, “Kişiler bu dönemde kilo verseler bile bu sağlıklı degişdir ve  sonrasında ciddi rahatsızlıklar  veya ani kilo alımı yaşanabilecegini belirtmiştir.Genellikle ramazanda bazı kişiler kilo vermek amacıyla oruç tutmaktadır bu doğru değildir ve son derece sakıncalıdır. Aç kalarak kilo verilmiş olsa bile daha sonra fazlasıyla geri alınmaktadır. Bilimsel olarak, bu olay karaciğer ve pankreası yorup, yağlandırdığı için sağlığa zararlı olmaktadır.” diye  belirtmiştir Canan hoca.

Canan Karatay,  “Kahvaltı 24 saat içinde en önemli öğündür. Son derece kuvvetli, sağlıklı doyurucu olmalıdır. Mutlaka sağlıklı ve güçlü protein, sağlıklı yağ ve karbonhidratlar doyuncaya kadar yenmelidir.

Sahurda neler yenilmelidir?

Sağlıklı yağlar ise ev yapımı ya da köy tereyağı ve zeytin yağlarıdır. Örneğin tereyağında pişirilmiş iki yumurta, bir avuç içi kadar beyaz peynir, yanında bir çay bardağı kadar ceviz içi, 10-15 zeytin ya da bir avuç içi kadar ramazan pidesinin içine tereyağı, peynir, domates, salatalık eklenerek 10-15 zeytinle birlikte yenilebilir. Yanında bol süt, şekersiz çay, ayran içilebilir. Bir kahve fincanı taze sıkılmış meyve suyu karbonhidrat (früktoz) ve günlük C vitamini kaynağı olarak yeterli olacaktır. Fazlasına gerek yoktur. Ayrıca tatlı ve reçel gibi yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar yenmemelidir.”  Aşırı miktarda pide yemek karaciğer ve pankreasta yağlanmayı arttırır. Tereyağı ve peynirin glisemik indeksi sıfırdır. Boş midede koruyucu etkisi vardır. Bu nedenle zararlı değil, faydalı ve sağlıklı besinlerdir.

Tereyağı ve peynir, uzun süre tokluk hissi verdikleri için, oruç tutanlara güç, kuvvet ve dinçlik sağlar. Acıkma ve halsizlik hissi gün boyu oluşmaz.” Sağlıklı yağlar yenilmezse ciddi sorunlara neden olabilir ‘Fazla yağ yemeyin‘ diyen diyetisyen ve hekimlerin, bunun hangi yağ olduğunu da belirtmeleri gerekmektedir. Her insan vücudunda bulunan bütün hücreler çift kat yağlı hücre zarıyla çevrelenmişlerdir. Çift kat hücre zarlarının temel yapı taşı, lipit dediğimiz yağlardan oluşmaktadır. Bu lipitler, başta tereyağı olmak üzere hayvansal katı yağlar, omega-3 ve kolesteroldür.

İftarda neler yenilmeli?

Sabahları kalktığımız zaman ılık bir bardak su içmemiz gerektiği gibi, orucumuzu da ılık suyla açmalıyız. Çorba da sulu olduğu için rahatlıkla içilebilir. Ancak hazır çorbalar kesinlikle tüketilmemelidir.

Evde pişirilmiş tarhana, mercimek, ezogelin, yoğurt çorbası, her türlü sebze çorbası veya yuvalama gibi çorbalar olabilir. Zeytinyağlı, naneli bir kase cacık içimizi ferahlatır. Uzun süre boş kalmış olan midemizi korumak amacıyla, suyun da çorbanın da ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat etmeliyiz.

Orucumuzu ılık suyla açtıktan sonra, zeytin yağına pide batırıp, lezzetli ve sağlıklı bir yiyeceği tüketerek, gün boyu boş kalmış midemizi yormamış oluruz. Ancak zeytin yağının soğuk baskı ve sızma olmasına dikkat etmemiz gerekir. İftar sofrasında salata tabağı mutlaka olmalıdır. Bol miktarda doğal fermantasyon sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu, sızma zeytinyağı, sumak ve peynirli mevsim salatası hazırlanabilir.

Cacık ve ayran da çok sağlıklıdır, istenildiği kadar tüketilebilir. Ayrıca yemek olarak köfte, sulu sebzeli et yemeği, zeytinyağlı yemekler, yeşil mercimek yemeği, dolma, sarma, karnıyarık, imambayıldı gibi her türlü ev yemeği yenebilir.

Kırmızı et yemeği ve et kebabı, 2-3 kaşık bulgur pilavıyla birlikte tüketilebilir. Bu sürede limonlu şekersiz çaylarla limonlu bol su, ayran ve süt tüketilmelidir. İftarda kola gibi bütün asitli ve şekerli içeceklerden kaçınılması şarttır. İftardan sonra uzun yürüyüş yapmak da son derece faydalı olur.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir