Saç bakımı ve saç bakım ürünleri

Saç bakımı muhakkak bayanlarımızın olsun erkeklerimizin olsun en çok dikkat ettiği şeylerden birisidir. Saçlarımıza bakım yaparken hangi ürünleri kullandıgımıza cok dikkat ediyoruz. Saç bakım ürünlerinde genellikle ilk fiyat daha sonra kalite ve kullanıcı yorumlarını değerlendirilerek seçeriz.
Saç bakım ürünlerini şöyle sıralandırmak gerekirse; temizlemek, bakım yapmak ve şekillendirmek olarak üç ana gurubta sıralandırırız.

Şampuanlar

Hemen her markette pek çok çeşidine rastlayacağınız uygun fiyatlı saç bakım ürünlerinden en önemlisi elbette saçları yıkamak için kullandıgımız şampuanlardır. Markalarına göre fiyatları hakkında bilgi vermek gerekirse 750 ml ambalaja sahip olan şampuanların ortalama fiyatı 10 TL ile 15 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Şampuan kullanımı şöyle yapılır. Islak olan saçlar için bir miktar şampuan alınarak saç diplerine masaj yaparak köpürtülür ve bu şekilde saçta yaklaşık olarak 2 dakika kadar bekletilir. Ardından saçlar durulanır. Hem saçlarda şampuan kalıntısı bırakmamak adına hem de saç dökülmelerinin önüne geçmek için cok iyi durulanması gerekir.

Saç Kremleri ve Maskeler

Saç bakım ürünleri içinde önemli bir yere sahip olan saç kremlerini üç gruba ayırarak anlatmak en dogru anlatım şekli olacaktır.Saç kremleri özellikle saçların daha yumuşak olmasını ve kolayca taranıp daha sağlıklı görünmesini amaçlamak için kullanılır.

Banyo sırasında kullanılan ve durulanan saç kremleri ; Banyo sırasında kullanılan saç bakım kremi saçlarda yaklaşık olarak 5 dakika kadar bırakılmalı, fakat saç diplerine uygulanmamalıdır. Saç diplerine uygulanan saç kremleri ne kadar iyi yıkanılsa da saçlarda kalıntı bırakacağı için saç dökülmelerine veya saçların yağlanmasına sebebiyet verir. Duştan çıkmadan 5 dakika önce kadar uygulanıp sonrasında durulanan bu saç kremleri yaklaşık olarak 8 ile 10 Türk Lirası arasında değişen fiyatlara sahiptir.

 

Saçlardan durulanmayan ve şekil vermek amaçlı kullanılan kremler ;. Genellikle çok kuru ve çok kalın telli saçlara sahip kişiler tarafından kullanılmaktadır. Kuru saçlar kolaylıkla yumuşar ve kolayca taranabilir. Saçlarda en fazla bir gün kalmasına izin verilmelidir. Bu şekilde kullanılan saç kremleri sonrasında saçlarda herhangi bir ısı işlemi uygulanmamalıdır.

Sıvı formda olup durulanmayan ve saça hem ıslak hem de kuru kullanılabilen krem ; Bu kremler genellikle duştan çıktıktan sonra ıslak saçlara uygulanıp kolay taranmasını sağlıyor ve sonrasında da yumuşacık olup güzel kokmasını sağlıyor. Hemen hemen her markada görebileceğiniz bu tarz sıvı saç kremleri ortalama olarak 15 ile 20 Türk Lirası arasında değişen fiyatlara sahip.

Saç Bakım Yağları

Saç bakım yağlarını saçları beslemek ihtiyaca göre saçları parlatmak veya yumuşatmak ayrıca saç köklerini güçlendirmek için de kullanırız. Hemen hemen her yerde bulunabilir olan küçük ambalajlara sahip saç bakım yağları saçlarımızı  korumak için kullanılır.

Saç bakımı yağlarına örnek vermek gerekirse çam terebentin yağı, argan yağı, susam yağı, sarımsak yağı, zeytinyağı, tatlı badem yağı ve Hint yağı. Bu tarz bitkisel saç bakım yağları saçlara kuru iken ve özellikle dip kısımlarına uygulanarak masaj yapılır. Bu sayede saç kökleri güçlenirken saçlarda doğal bir parlama ve yumuşaklık elde edilir. aç bakım yaglarının ortalama fiyatları 10 ile 45 Türk Lirası arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Saçlara duştan çıktıktan sonra nemliyken yalnızca uç kısımlarına ve boylarını uygulanan saç bakım yağları ise, piyasaya sürülen bir çok firmanın onlarca saç bakım yağı bulunmaktadır. Bu tarz kullanıma uygun olan sıvı saç kremlerinin fiyatları markalarına göre değişiklik gösterir.  10 Türk Lirası ile başlayıp 200 Türk Lirasına kadar devam edebilmektedir. Bu saç bakım yağlarını nemini almış olduğunuz saçlarınıza uçlardan başlayarak boylarına kadar sürebilirsiniz fakat saç diplerine değdirmemeniz gerekmektedir.

Şekillendirici Saç Bakım Ürünleri
Saç Köpüğü ve Spreyleri

Şekillendirici olarak kullanılan saç bakım tüpleri ve saç bakım spreyleri hem günlük hayatımızda hem de özel günlerinizde saçlarımızın kolayca şekil almasını ve uzun süre aynı şekilde kalmasını sağlayan ürünlerdendir. Oldukça hafif yapıda ürünler olmasından dolayı saçta bir ağırlık yapmayarak saçın erken yağlanmasını ve hacimsiz görünmesini engeller. En fazla 30 – 35 Türk Lirası olan bu saç şekillendiriciler farklı şekillerde kullanılmaktadır. Kullanım şekilleri şöyle yapılmaktadır.

Saç spreyi ; saça hacim vermek için veya yapılan modelin sabit bir şekilde durup bozulmamasını sağlamak amaçlı kullanılır. Saça hacim vermek için kullanılan saç spreyi saç diplerine 30-35 cm uzaklıktan sıkılarak kullanılır. Bu şekilde saçlar hacimlendirilir. Yapılan saç modelini sabitlemek için ise saça son şekli verildikten sonra uzaktan tüm saça spreylenerek uygulanır.

Saç köpükleri ; saçlara jöle sürmek yerine tercih edilen daha hafif yapıda ve saç köklerine daha az zarar veren bir üründür. Tıpkı saç spreyleri gibi saçı sabitlemek veya hacimlendirmek için kullanılır. Kısa saçlar için az bir miktar yeterli olduğu gibi uzun saçlar için daha fazla bir miktar kullanılması gerekmektedir. Özellikle bayanlarda saçlara bukle yapılacaksa saç tutamlarına sürülecek olan köpük, saça iyice yedirildikten sonra bir tarak ile taranıp kurutulur sonrasında ise ısı işlemi uygulanır. Bu şekilde yapılacak olan bukleler siz yıkayıncaya kadar şeklini koruyacaktır.

Kuru Şampuanlar

Kuru şampuanlar saçlarınızı yıkayacak kadar vaktiniz olmadığı dar zamanlarda saç köklerinizi hafifçe pudralayarak yanına emip daha fazla hacim vererek saçları kısa süreli temiz göstermek için kullanılan ürünlerdir.  Neredeyse her saç bakım firmasının çıkarmış olduğu kuru şampuanların fiyatları markanın kalitesine göre değişiklik gösterebiliyor. Kuru şampuanlarının nasıl kullanıldığına gelirsek; saçlar küçük tutamlara ayrıldıktan sonra diplerine yaklaşık 10-15 cm geriden püskürtülerek tüm saç derisine uygulanır. Ardından saçlar bir tarak yardımıyla taranır ve parmak uçlarıyla saç diplerinde kuru şampuanın pudramsı görüntüsü kalmayacak şekilde masaj yapılır.

 

Saç Maşası

Saç maşaları saçlara dolgunluk kazandırarak küçüklü-büyüklü bukleler yapmayı sağlar. Düğünler, nişanlar, mezuniyetler ve partilerde en çok tercih edilen saç modellerinde saç maşaları kullanılır. Pek çok elektronik markanın kişisel bakım ürünleri kategorisinde piyasaya sürdükleri saç maşaları ürünün kalitesine ve maşada kullanılan malzemelere göre fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. En ucuz saç maşası 25-30 Türk Lirası iken bu fiyat 500 TL’ye kadar ulaşabiliyor.

Saç Düzleştiriciler

Saç düzleştiriciler özellikle genç kızlar tarafından uzun süre föne maruz kalmamak için kullanılan ev tipi saç şekillendiricilerden birisidir. Saçlara fön çekmekten daha kısa sürede saçları aynı şekilde düzleştiren ve parlaklık kazandıran bu saç düzleştiriciler neredeyse tüm genç kızların saç bakımı malzemelerin içerisinde olmazsa olmazlardan birisidir.  Saç düzleştiricilerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ısı seviyesidir. Çünkü en kalın saç telleri bile 180 dereceden daha fazla bir ısıya maruz kaldığında renklerde solma, saçlarda kırılma ve çatallaşma, saç uçlarında kuruluk ve buna bağlı olarak da saç dökülmesine sebep olabiliyor.

Saçlarınızı düzleştirmek için ilk önce saç bakım ürünleri ile örneğin ısıdan koruyucu sprey ile bakım yaptıktan sonra saçlarınızı küçük tutamları ayırıp düzleştirici plakalarının arasına alarak diplerden uçlara doğru saçlarınızı düzleştirin. Tüm saça uyguladıktan sonra saçlarınız eğer parlaklığını kaybettiyse çok az bir miktar zeytinyağı veya argan yağı gibi saç bakım ürünleri ile saçlarınıza dıştan bakım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir