Yeni evlilerde rastlanan balayı sistiti hakkında merak e

Balayı sistiti Hakkında merak edilenler bu yazıda…

Balayı sistiti halk arasında balayı sistiti olarak bilinen ve idrar yollarını ilgilendiren bir mesane enfeksiyonudur..Mesane olarak da bilinen idrar torbasını ilgilendiren bir üriner sistem enfeksiyonudur.Bakterilerin enfeksiyona yol açması ile oluşur. En çok ‘E.Coli’ denen bir bakteri ile meydana gelir.

Yeni evlilerde rastlanan balayı sistiti hakkında merak edilenler

Özellikle ilk cinsel ilişkilerini evlilik sonrası balayında yaşayan bayanlarda uzayan ilişki süreleri ile birlikte vajinanın hemen önünde ona bitişik olarak yer,üretra olarak da bilinen dış idrar yolunun tahriş olmasıyla ortaya çıkar.

Cinsel ilişki ile zaten tahriş olmuş olan idrar kanalı da bakterilerin kolayca yerleşip üreyebilecekleri uygun ortamı hazırlar. İdrar kanalı içinde yerleşip üreyen bakteriler, 1-2 gün içinde hastalık semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Balayı Sistitinin Belirtiler Nelerdir? 

İdrar yaparken yanma ve acıma hissi, sık ve ani idrara çıkma ihtiyacı, bulanık ve bazen pembemsi idrar rengi, karın alt bölgesinde ağrı hissi olarak ortaya çıkar.

Balayı Sistiti Tanısı Nasıl Koyulur?

Tam idrar tahlili ve idrar kültürü tahlillerinin yapılması tanıda yeterli olacaktır. Tam idrar tahlilinde lökosit görülmesi ve bakteri görülmesi tanıda yardımcıdır.

Balayı sistitinde en doğru tanı için ön idrar denilen ilk gelen idrarın incelemeye alınmasıdır.Ayrıca idrar kültürü tahlilinde enfeksiyona neden olan bakterinin üremesi de tanı koydurucudur.

Balayı Sistiti Tedavisi 

Balayı sistiti tedavisi için uygun antibiyotik verilmelidir.Yapılacak idrar kültürü ve antibiyogram sonucuna göre üreyen bakteri ve bunu tedavi edecek antibiyotik belirlenmektedir. Bol miktarda su içilmesi de tedavide yardımcıdır.

Balayı Sistitine Karşı Çiftler Nasıl Önlem Almalıdır?

Yeni evli bayan cinsel ilişki öncesi ve sonrasında idrar yapmaya çalışmalı ve varsa idrar kanalında bulunan bakterilerin dışarıya atılmasına yardımcı olmalıdır.
Ayrıca bayanların bu riskli dönemde bol su ve sıvı almaları da önleyici bir tedbirdir.Cinsel ilişki sonrası da temizlik ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir